Piątek, 19 kwietnia 2019 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Jak mądrze wspierać rozwój mózgu nastolatków - ilustracja

Jak mądrze wspierać rozwój mózgu nastolatków?

W okresie dojrzewania mózg nastolatków nie tyko rośnie, ale też przechodzi moment przyspieszonego rozwoju. Przy czym tempo tego rozwoju zależy od wielu zmiennych, jak na przykład zmiany hormonalne, wiek, doświadczenie i siłą rzeczy nie jest takie samo u wszystkich młodych ludzi. 

Nie na wszystko, jako rodzice mamy wpływ, ale na pewno możemy wspomagać te naturalne procesy z korzyścią dla naszych dzieci.

Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR

Zmiana okablowania

W okresie dojrzewania w mózgu zmniejsza się liczba połączeń, a te które pozostają sprawiają, że mózg pracuje bardziej wydajnie. Rozwija się także część mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji, zdolność planowania i myślenia o konsekwencjach działań, rozwiązywania problemów i kontrolowania impulsów. Zmiany w tej części trwają do wczesnej dorosłości.

To, co robimy jest ważne

Kluczowe dla rozwoju mózgu jest to, jak nastolatki spędzają czas. Dlatego warto zwrócić uwagę, na to, co wypełnia dzień młodego człowieka - muzyka, sport, nauka, języki, gry wideo. Od tego, co nastolatek robi teraz w dużym stopniu zależy, jak jego mózg będzie funkcjonował w dorosłym życiu. Zaleca się zachęcanie młodych ludzi do pozytywnego zachowania, wspieranie ich w rozwijaniu umiejętności dobrego myślenia, dbanie o ich zdrowy i odpowiednio długi sen.

Tendencje w zachowaniu nastolatków związane z rozwojem mózgu

Młodzi ludzie mogą mieć skłonność do niektórych, trudnych zachowań, jak na przykład podejmowanie ryzyka lub wybieranie czynności wysokiego ryzyka, intesywne wyrażanie wielu silnych emocji, czy podejmowanie impulsywnych decyzji.

Wskazówki dla rodziców

Jeżeli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wspierać w tym okresie swoje dziecko, zwróc uwagę na poniższe wskazówki.

1. Zdrowe ryzyko

Pozwól dziecku na pewne zdrowe ryzyko. Nowe i różnorodne doświadczenia pomagają twojemu dziecku rozwijać niezależną tożsamość, badać dorosłe zachowania i zmierzać w kierunku niezależności.

2. Kontrola i wyrażanie emocji

Wspieraj swoje dziecko w nauce wyrażania i kontrolowania emocji. Zacznij od własnego przykładu, zachęcaj do zainteresowania sportem, muzyką, sztuką.

3. Planowanie

Ucz dziecko planowania i przewidywania konsekwencji. Pytaj o to, co planuje, co konkretnie chce zrobić, co mu jest do tego potrzebne, jakich efektów się spodziewa, jakie trudności może napotkać.

4. Rutyna i nawyki

Zadbaj o strukturę dnia i tygodnia – rutyna pomaga.

5. Negocjowanie granic

Elastycznie negocjuj granice. Nastolatek nawet, jeśli mówi, że wie i może wszystko, nadal jednak potrzebuje wskazówek i konkretnych, wyznaczonych przez rodziców ograniczeń.

6. Pochwały i nagrody

Chwal i doceniaj. To wzmacnia właściwe ścieżki w mózgu twojego dziecka.

7. Modelowanie – przykład własny

Staraj się być pozytywnym wzorem do naśladowania dla nastolatka.

8. Rozmowy

Znajdź czas, aby dużo rozmawiać z dzieckiem. Przede wszystkim słuchaj też uważnie, tego, co młody człowiek do ciebie mówi. Bądź otwarty/a na jego sposób widzenia świata, znajomych, opinie i wartości.

9. Zainteresowania

Wspieraj nastolatka w rozwijaniu zainteresowań, zajęć dodatkowych, hobby – to buduje jego pewność siebie i rozwija umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

 

AutorDorota Górecka - psycholog, psychoterapeutka, autorka programu rozwojowego dla młodzieży: MOJA PRZYSZŁOŚĆ - MÓJ WYBÓR.

 

Źródło: https://raisingchildren.net.au - Brain development: teenagers

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
02-909 Warszawa
ul. Św. Bonifacego 104

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669, 22 842 25 71

cpm@mabor.com.pl

 

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925, 22 642 78 50

cte@mabor.com.pl

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej