Wtorek, 11 grudnia 2018 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

śmiech to zdrowie - ilustracja do tekstu

Śmiejcie się! – razem!

Śmiech zwykle jest przejawem radości i szczęścia. Czujemy się lepiej, jesteśmy spokojniejsi, zadowoleni i bardziej zrelaksowani. Pozytywniej patrzymy na  otaczający nas świat i bliskich nam ludzi. Poczucie humoru to jednak dla niektórych trudny temat.

Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR

Pewien młody człowiek wybierając się na swoją pierwszą randkę nie wiedział jak się zachować by dobrze wypaść przed dziewczyną. Prosi więc o radę starszego kolegę. Ten odpowiada: to proste! Zaproś ją na obiad do restauracji, a potem zabawiaj rozmową. Zapytaj co lubi – by poczuła, że jest dla ciebie ważna. Zapytaj o rodzinę – by pomyślała, że masz poważne zamiary. Powiedz coś o filozofii – by zauważyła jaki jesteś mądry. Uradowany młodzieniec zaprosiwszy dziewczynę na obiad, ledwo usiedli zaczyna rozmowę: - Lubisz kapustę? – pyta. – Nie – odpowiada dziewczyna. – Masz brata? – kontynuuje chłopak. – Nie – odpowiada zaskoczona dziewczyna. – A jak myślisz, czy gdybyś miała brata, to lubiłby kapustę? – docieka niezrażony.

Ten dowcip świetnie obrazuje kilka rzeczy. Po pierwsze – jak rozmaicie podchodzimy do spotkań i randek. Po drugie – jak różnie definiujemy i rozumujemy pojęcia i procesy. Po trzecie wreszcie jak różne rzeczy i dowcipy nas śmieszą. 

Jak "działa" śmiech?

Śmiech zwykle jest przejawem radości i szczęścia. W skrajnych przypadkach może być także przejawem strachu. Ale nas interesują tu tylko dwa pierwsze przejawy. Śmiech wywołuje rozmaite reakcje fizjologiczne i chemiczne w naszym organizmie. Mózg wydziela wówczas endorfiny – hormony zwiększające poczucie zadowolenia, zwane hormonami szczęścia. To właśnie podnoszenie poziomu endorfin we krwi powoduje, że czujemy się lepiej, mamy lepszy nastrój, jesteśmy spokojniejsi, zadowoleni i bardziej zrelaksowani, a także dużo mniej odczuwamy ból. 

Całe nasze ciało podczas serdecznego śmiechu reaguje podobnie jak podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego. Zaczynamy głębiej i szybciej oddychać, co uruchamia także górne partie naszych płuc – w normalnym stanie prawie nieaktywne. Powoduje to lepsze dotlenienie całego organizmu, w tym także mózgu. Serce zaczyna bić szybciej, a co za tym idzie poprawia się ukrwienie całego organizmu. To także doskonała gimnastyka dla twarzy, ramiom i brzucha. 

Jeśli zatem jesteśmy lepiej dotlenieni i w lepszym humorze – pozytywniej patrzymy na  otaczający nas świat i bliskich nam ludzi. Jesteśmy bardziej otwarci i optymistyczni, a zatem mniej skłonni do złości i konfliktów, a bardziej do pozytywnego i optymistycznego odbioru i kontaktu z otoczeniem. W takim stanie zdecydowanie inaczej – łagodniej – spojrzymy na coś, co jeszcze przed chwilą nas złościło lub denerwowało. Jeśli więc oboje będziecie podobnie roześmiani – to łatwiej i lżej będziecie mogli spojrzeć na drobne wady czy niedoskonałości partnera. 

Poczucie humoru - czy pomaga?

Nie chodzi tu jednakże o wyśmiewanie się z kogokolwiek lub jego cech czy nawyków, a raczej na podejście do nich z mniejszą sztywnością, a większym dystansem i poczuciem humoru. Dlatego też ważne jest by łączyło was podobne poczucie humoru, śmieszyły podobne żarty i bawiły te same dowcipy. Wspólne życie będzie na pewno łatwiejsze, a niektóre stresujące bądź denerwujące sytuacje na pewno mniej straszne. 

Poczucie humoru to jednak dla niektórych trudny temat. Dlatego warto zacząć od siebie, poznać obszary dla nas śmieszne i zabawne, potem nabrać dystansu do siebie i umieć śmiać się przede wszystkim z siebie. Pamiętajmy, że do tego niezbędne jest to, aby lubić i akceptować siebie. 

Śmiejąc się z innych bądźmy uważni, bo możemy kogoś niechcący zranić lub nawet skrzywdzić. Przychodzi mi tu do głowy mądry wierszyk z dziecięcego pamiętnika mojej Mamy: 
W żartach zawsze bądź ostrożny,
Bo nie każdy lubi żart.
W żartach serce stracić można, 
A nie każdy serca wart”.

AutorRenata E. Romanowska - psycholog, psychoterapueta, psychoterapeuta par.

 

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

 

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
02-909 Warszawa
ul. Św. Bonifacego 104

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669, 22 842 25 71

cpm@mabor.com.pl

 

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925, 22 642 78 50

cte@mabor.com.pl

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej