Sobota, 24 października 2020 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Kłamstwo podczas rozmowy rekrutacyjnej - ilustracja do tekstu

Kłamstwo podczas rozmowy rekrutacyjnej

Jak często zdarza się, że podczas rozmowy kandydat wydaje się doskonały, a ty czujesz, że jednak coś nie gra?

Spotkanie z kandydatem do pracy

Często ludzie opowiadają o swoim doświadczeniu zawodowym, w sposób przerysowany – mówią na przykład „mój projekt”, „ja zdecydowałam”, podczas gdy projektem zarządzał i podejmował decyzję ktoś inny. Dlaczego? Po prostu – kłamstwo jest wpisane w naturę ludzką. Przez wiele lat umiejętność zwodzenia, oszukiwania pozwalała nam przetrwać, a dziś ułatwia niektórym poruszanie się w zawodowej dżungli. Tylko, że nie pomaga, jeśli właśnie rekrutujesz pracownika i zależy ci, na dokładnym poznaniu jego dokonań i potencjału.

Jak rozpoznać kiedy ktoś kłamie?

Podobno większość ludzi wykrywa kłamstwo w 54 procentach, a to zdecydowanie za mało, żeby mieć gwarancję dobrego wyboru? Zapamiętaj 5 poniższych wskazówek.

Bądź przyjazny

Postaraj się, żeby rozmowa nie była przesłuchaniem. Stwarzaj przyjazną, ciepła atmosferę – to sprzyja otwieraniu się i ułatwia mówienie o sprawach, które są trudne. Ludzie mocno zestresowani będę zdecydowanie bardziej kontrolować, co i w jaki sposób mówią, a ty przecież chcesz dowiedzieć się jak najwięcej.

Przygotuj listę pytań

Przygotuj listę zagadnień, zastanów się o co zapytasz kandydata, najlepiej zapisz sobie wcześniej te pytania. To pomoże ci trzymać się tematu i tego, co dla ciebie jest kluczowe w trakcie rozmowy – kandydat nie zagada cię, pomijając przy tym istotne kwestie.

Zadawaj pytania otwarte

Pytania otwarte pozwalają rozmówcy rozwinąć swoją wypowiedź, zmuszają do podania szczegółów, szerszego opisu sytuacji. Nie chcesz przecież słyszeć tak lub nie, albo zawsze tak. Zaczynaj na przykład od słów: „Proszę opisać, w jaki sposób… Jak Pan sobie z tym poradził… Co Pani zrobiła?”.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Jak poznać, że ktoś podaje nieprawdziwą wersję zdarzeń? Przede wszystkim zwracaj uwagę na szczegóły, jeśli masz wątpliwość proś o ponowne opisanie sytuacji. Kłamca będzie starał się unikać niewygodnych tematów, albo poda ogólne odpowiedzi. Może też podać fakty i pomylić się przy powtarzaniu ich, albo na przykład używać dokładnie tych samych słów w opisie sytuacji (jak wyuczonej na pamięć roli).

Nie pokazuj co myślisz

Jeśli w trakcie rozmowy zaczynasz mieć wątpliwości i nabierasz podejrzeń, że twój rozmówca oszukuje – nie staraj się go przypierać do muru, czy konfrontować z rzeczywistością. Możesz się przecież mylić. Pozwól kandydatowi dokończyć historię, po prostu notuj jak najwięcej a później sprawdź fakty. Pamiętaj, jeśli masz rację, to i tak ty na koniec podejmujesz decyzję.

Autor: Dorota Górecka - konsultant, coach

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
ul. Stryjeńskich 19 lok. 18U

02-971 Warszawa

 

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669

mabor@terapiadialog.pl  

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925

mabor@terapiadialog.pl 

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej