Wtorek, 11 grudnia 2018 r.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i aktualności na naszej stronie oraz na profilach FB i LinkedIn.

Aktualności

Jak spełniać swoje marzenia - ilustracja

Jak spełniać swoje marzenia?

Mówi się, że marzenia się spełniają… Się? Same? Jak to się dzieje? Dlaczego jednym się spełniają, a innym nie? Co zrobić, aby to nam się udało? Och.. gdybym tylko znał/znała niezawodny sposób…

Zamienić marzenie na cel

Są ludzie którzy marzą i są ludzie, którzy działają. Ci pierwsi mają marzenia, drudzy je realizują. Jak zrealizować swoje marzenia? Aby to zrobić warto je zamienić na cel spełniający kilka podstawowych warunków. Po pierwsze jego realizacja powinna zależeć od nas. Na przykład marzenie o wygranej w totolotka (poza faktem, że ewentualnie gramy) tego warunku nie spełnia. Po drugie, dobrze jeżeli nasz cel jest SMART, czyli:

  • S – szczegółowy – możliwy do precyzyjnego opisania, prosty i jednoznaczny;
  • M – mierzalny mierzalny, czyli taki, którego realizację można w miarę precyzyjnie określić w wybranych jednostkach miary. Na przykład marzenie może mieć postać – chcę być bogata – cel powinien być bardziej precyzyjny, np. chcę mieć na koncie milion zł, lub chcę zarabiać 50 tysięcy na miesiąc;
  • A – ambitny lub atrakcyjny – czyli nasz cel powinien być dla nas ciekawym wyzwaniem lub gwarantować nam zadowolenie, szczęście, spełnienie itp. - inaczej trudno nam będzie się zmotywować do działania;
  • R – realistyczny – możliwy do osiągnięcia dla danej osoby, np. nie mogę w tej chwili polecieć na Marsa, nawet, gdybym bardzo chciała, mogę oczywiście o tym marzyć, ale nie ma sensu zamieniać tego marzenia na cel;
  • T – terminowy, czyli osadzony konkretnie w czasie.

Dobrze jeszcze, aby taki cel był zgodny z naszymi wartościami, nie szkodził innym, sprawiał na radość i jeszcze można by tak długo. Zacznijmy jednak od początku...

Pierwszy krok

Pytanie jak się to robi w praktyce i dlaczego niektórzy realizują swoje marzenia a inni nawet tego nie próbują? Większość specjalistów zgadza się, że kluczowy jest pierwszy krok.
Moja znajoma, młoda, energiczna singielka straciła jakiś czas temu pracę – był to dla niej duży cios, ponieważ praca wypełniała jej życie. Po 3 miesiącach poszukiwań nowej pracy była załamana – nie udawało się, a to nie potencjalnemu pracodawcy nie odpowiadało jej doświadczenie, lub też jej nie odpowiadał pracodawca czy też zakres obowiązków, albo wynagrodzenie. Oszczędności topniały, rachunki trzeba było płacić. Siedziałyśmy w parku z kawą, kiedy zwierzyła mi się, że chciałaby wyjechać w daleką podróż.
– Wiesz – powiedziała, zawsze marzyłam, aby wyjechać do Indii, ale to chyba nigdy się nie spełni.
– Dlaczego? Zapytałam
– Bo mnie na to nie stać i nie wiem, czy kiedykolwiek będzie z moim zawodem.
– A ile by to kosztowało – zapytałam.
– Nie wiem, nie sprawdzałam – usłyszałam w odpowiedzi. Ale zrobię to dziś wieczorem z czystej ciekawości.
– To zadzwoń do mnie, jak sprawdzisz, sama jestem ciekawa – powiedziałam.
– Ok i zapytam Kasię, znajomą podróżniczkę, czy może mi coś podpowiedzieć.

I tak to się zaczęło. Kilka miesięcy później dostałam kartkę z pozdrowieniami z Kalkuty. Co takiego się wydarzyło? Znajoma, zamiast marzyć zaczęła planować. Wbrew pozorom, najtrudniejszy był pierwszy krok i przekonanie się, że coś może się udać, że nawet jeśli się nie uda, to i tak warto spróbować.
1. Powiedzieć: znajoma powiedziała komuś o swoim marzeniu – rozmawianie o marzeniach pozwala je oswoić, obejrzeć czasem z innej perspektywy, ocenić szanse, wzbudzić entuzjazm, czy motywację do działania.
2. Poprosić o pomoc: poprosiła o pomoc – w tym przypadku rozmowa z doświadczoną podróżniczką była kwestią jednego wieczoru przy herbatce, sprawdzenie szczegółów wymagało poszukania w Internecie i kilku telefonów następnego dnia.
3. Sformułowac cel: po wstępnym rozpoznaniu, znajoma dokładnie określiła, o co jej naprawdę chodzi. W tym przypadku był to miesiąc w Indiach – podróż po kraju – chętnie z kimś bardziej doświadczonym i znającym specyfikę kraju, p. Kasią.
4. Przygotować plan: przygotowała podróży, zdecydowała, co jest niezbędne, zrobiła plan finansowy: policzyła ile na to potrzebuje pieniędzy – oceniła jak może oszczędzić i ile jej to czasu zajmie – zdecydowała się na pracę tymczasową nie do końca zgodną z oczekiwaniami ale taką, która pozwoliła jej zarobić na wyjazd.
5. Zadbać o motywację:  postawiła sobie na biurku ramkę z widokiem na Tadż Mahal – niby proste, a pomagało jej wytrwać i nie poddać się, kiedy trzeba było zrezygnować z niektórych rzeczy, aby odłożyć na wymarzone wakacje.
6. Rozmawiać o swoim marzeniu/planie: opowiedziała jeszcze komuś o tym, co planuje, jak jej idzie i jakie ma trudności. Okazało się, że nawet niewielka pomoc od różnych znajomych sumuje się i przybliża ją do celu.

Znajoma wróciła z podróży do punktu wyjścia i poszukiwań nowej pracy, ale szczęśliwa, bo spełniła marzenie – a raczej rozbiła je na elementy podstawowe, to znaczy ustaliła cel, sprawdziła, jakich zasobów potrzebuje, zaplanowała krok po kroku drogę do tego celu i wytrwale ją zrealizowała. Teraz wierzy, że cokolwiek w jej życiu się wydarzy, będzie potrafiła sobie z tym poradzić. Niby proste, ale często trudne do osiągnięcia z wielu powodów: bo do tej pory ktoś inny podejmował za nas decyzje, bo potrzebna jest wytrwałość, bo trzeba zmierzyć się z własnymi lękami, przełamać wewnętrzne bariery, itp.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tej historii? Dla mnie było to niezwykle cenne doświadczenie. Z podziwem mogłam obserwować, jak ktoś, kto do tej pory tylko marzył bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna działać. Wbrew pozorom, realizowanie marzeń, czy planów nie jest takie trudne i w dużej mierze można się tego nauczyć. Szkoda, że nasze dzieci nie uczą się tego w szkole.


Skaner: sprawdź, czy Twój cel jest właściwie sformułowany?

Czy osiągnięcie celu zależy od Ciebie?
Czy cel jest zrozumiały i precyzyjny?
Czy jest realny, możliwy do osiągnięcia?
Czy jest mierzalny, konkretny?
Po czym poznasz, że go osiągnąłeś/osiągnęłaś?
Czy myśl o celu motywuje Cię i sprawia Ci radość?
Czy realizacja celu nie szkodzi innym, nie wpływa negatywnie na Twoją rodzinę, otoczenie?
Czy widzisz się realizującego / realizującą ten cel?

A jak Twoje marzenia? Co noworcznymi postawnowieniami? W tym roku masz nowe? A te z 2017? Potrzebujesz choć trochę wiatru w żaglach? Wystarczy Ci tylko pierwszy krok? A może zupełnie nie wiesz od czego zacząć, ale naprawdę chcesz? Umów się na spotkanie coachingowe, warto spróbować.

 

Autor: Dorota Górecka, psycholog, psychoterapeuta, coach.

Baza wiedzy CPM MABOR - ciekawe artykuły o tematyce psychologicznej i terapeutycznej.  Zapraszamy do lektury!

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Mabor Sp. z o.o.
02-909 Warszawa
ul. Św. Bonifacego 104

 

Centrum Psychologiczno-Medyczne

tel.: 603 116 669, 22 842 25 71

cpm@mabor.com.pl

 

Centrum Doradztwa i Szkoleń
Centrum Rozwoju Psychoterapeutów
Centrum Interwencji Kryzysowych
Centrum Mediacji Wewnątrzorganizacyjnych

tel.: 721 001 925, 22 642 78 50

cte@mabor.com.pl

Polityka prywatności i cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej